19 Kasım 2009 Perşembe

Edebiyat Üzerinden Modern Türkiye’nin Sosyal Tarihi: Bir Okuma ListesiHerkese Açık Çağrı: Modern Türk tarihini modern Türk edebiyatının hangi kitapları üzerinden izleyebiliriz? Burada önerdiğim liste hakkında fikirlerinizi bekliyorum. Siz bir liste yapsaydınız neler ekler çıkarırdınız?Bugün bir hayal kurdum. Bir üniversite hocası olmuşum, şöyle bir ders açıyormuşum: Edebiyat Üzerinden Modern Türkiye’nin Sosyal Tarihi. Sınırlı sayıda öğrencinin kabul edildiği bir seminerdir bu. Her hafta, modern Türk edebiyatının önemli bir yapıtı incelenir. Yapıtlar konu edindikleri dönemin a) genel bir panoramasını çizmekte veya b) belirleyici önemdeki bir toplumsal çelişkisine ışık tutmaktaki başarılarına göre seçilir. Bu okumalar üzerinden ilgili dönemlerde
• toplumsal bilinci (an içinde) ve belleği (geriye dönük olarak) o dönemle ilgili hangi meselelerin meşgul ettiği, dönemin ruhuna ilham veren toplumsal çelişkinin ne olduğu
• hangi aktörlerin (kültürel bloklar? ekonomik temelli sınıflar? statü grupları? siyasi örgüt ve kurumlar? etnik veya dini cematler?) önem kazandığı, bunların aralarındaki ilişkilerin nasıl çizildiği
incelenir. Dersin metodu sosyal bilimsel, temel derdi Türkiye tarihini daha iyi anlamakla ilgilidir. Edebiyatın estetik eleştirisi ancak geri planda ve amatör düzeyde yapılacaktır. Fakat bir yandan da, edebiyat üzerinden okuduğumuz bu tarihin bir parçası olan edebiyata geri dönerek bir çember tamamlanır. Böylece, şu sorular hakkında da söyleyecek birkaç sözümüz olması beklenir:
• Toplumsal gelişimin nabzını tutma, hatta bunun eleştirel bir çözümlemesi yapma derdi bu edebi yapıtlarda ne derece temsil edilmektedir? Zaman içerisinde Türk edebiyatı bu yeteneğine ne katmış, ondan ne yitirmiştir?

Öngörülebilir gelecekte gerçekten bir üniversitede hoca olup böyle bir ders açmam söz konusu olmadığına göre, bu işi şimdi, burada, kolektif bir yaratım denemesi haline dönüştürmeyi istedim. Evet, diyelim ki dersi açıyoruz: işte açtık. Dersin hocası veya takvimi yok. Sesli düşünen bizler, ve ortaya salıverdiğimiz beyin fırtınaları, hortumlar arasındaki çarpışmalar var. Bu arada, bir tür kolaylaştırıcı rolünü gizlice ben sahipleniverdim, şu an sizler göremiyorsunuz ama, kolaylaştırıcı koltuğunda oturuyor, elimde otoriteyi temsil eden bir deniz kabuğu tutuyorum.

Şimdi, böyle bir ders için okuma listesi oluşturmaya girişsek, hangi kitapları eklemek gerekir sizce? Hatırlatayım, kitaplar estetik değerleri üzerinden değil, bir dönemin toplumsal tarihini bize anlatma yetenekleri üzerinden seçilecek – tabi çoğunun estetik anlamda edebiyatımızın en değerli eserleri arasında olması şanslı bir “tesadüf.” Ben bir liste oluşturdum ve bunun hakkındaki fikirlerinizi merak ediyorum. İlhamım bir ölçüde Berna Moran’ın “Türk Romanına Eleştirel Bir Bakış” derlemesindeki incelemelerden geliyor, o yüzden oradaki seçkiyle örtüşme var. Türkiye’de yayımlanma (yazılış değil) tarihleriyle birlikte, kitapların listesi şu:


Yakup Kadri Karaosmanoğlu - Kiralık Konak, 1922

Kemal Tahir – Yorgun Savaşçı, 1965

Orhan Pamuk – Cevdet Bey ve Oğulları, 1982

Nazım Hikmet, Memleketimden İnsan Manzaraları, 1966-67

Orhan Kemal – Bereketli Topraklar Üzerinde, 1954

Ahmet Hamdi Tanpınar – Saatleri Ayarlama Enstitüsü 1962

Yaşar Kemal – Akçasazın Ağaları (Demirciler Çarşısı Cinayeti, 1974; Yusufçuk Yusuf 1975)

Adalet Ağaoğlu – Bir Düğün Gecesi, 1979

Ferit Edgü – O / Hakkari’de Bir Mevsim, 1979

Latife Tekin – Berci Kirsten Çöp Masalları, 1984

Murat Uyurkulak – Tol, 2002

Orhan Pamuk – Kar, 2002


Evet, bu liste hakkındaki fikirlerinizi merak ediyorum. Bu arada, ben de bu kitapların hepsini okumadım, burada kimse uzman değil. Herkes bir ucundan tutabilir.
• Siz bir liste yapsaydınız neler ekler çıkarırdınız? Listeye neden girdiğine/girmediğine anlam veremediğiniz bir isim var mı?
• Listede 1920’lerde ve 30’larda yazılmış hiç kitap yok (Yakup Kadri galiba henüz Cihan Harbi’nde işini tamamlıyor, N. Hikmet 1939’da yazmaya başlıyor). Bu benim eksiğim mi, o dönem edebiyatının mı? Eğer ikincisiyse; bu bize edebiyat, siyaset ve ideoloji konusunda neler anlatıyor?
• Bu kitaplar hakkındaki fikriniz nedir? (Çok gaz olanlar, yazının başındaki “dersin” konu edindiği soruları yanıtlayarak dile getirebilir bu fikirlerini)

Fikirlerinizi merak ediyorum. Oturup bu sorulardan ilhamla koca kitap eleştirileri yazmanızı beklemiyorum – tabi yazan çıkarsa bu muhteşem bir şey olur. Ama, evet, fikirlerinizi merak ediyorum. Buyurun buradan yakın…

8 yorum:

adsumcu dedi ki...

Misal, Elif Şafak'ın -aslen İngilizce yazıp sonradan Türkçeye çevrilen romanı- Baba ve Piçi, romanın bizatihi kendisinden değil ama ülkede kopardığı fırtına nedeniyle bu listede kendisine yer bulabilir mi?Bu meşru' bir durum mudur?

adsumcu dedi ki...

Söz gelimi Varlık Vergisi'nden, &-7 Eylül'den bahseden romanlar bu kategoriye girebilir mi?
Bu romanların yazarının Türkiyeli Ermeniler olması ve romanın Ermenice yazılması -ve fakat sonradan Türkçeye çevrilmesi- listeye girmelerini etkiler mi?

Dikkat:Bu romanlar hassaten bu olayları aktarmak için yazılmış metinler.Bu anlamda biraz araçsallaştırılmış oldukları iddia edilebilir.
Bu şartlarda mutabık kalınırsa bazı romanlar bu listeye eklenebilir:

-Güz Sancısı, Yılmaz Karakoyunlu
-Babam Aşkale'ye Gitmedi, Zaven Biberyan (Mırçünneru Verçaluysı, sanıyorum Ermenic orijinal metnin adı)

Alper Yağcı dedi ki...

Online kültür ve sanat dergisi BoltArt bu çağrıyı kolektif bir üretim projesine dönüştürerek önerilen yapıtlar hakkında incelemeler hazırlamayı planlıyor:

"BoltArt, edebiyat ile ilgilenen herkesin katkıda bulunabileceği kolektif bir proje başlatıyor. Modern Türkiye’nin sosyal tarihini Türk edebiyatının hangi yapıtları üzerinden izleyebiliriz? Edebiyat, bize tarihçilerin anlatamadığı neleri anlatıyor? Bu sorulara hep beraber yanıt arıyoruz. Burada önerdiğimiz listeden seçeceğiniz yapıtlar hakkında incelemeleriniz, izlenimleriniz, yorumlarınızla katkıda bulunabilirsiniz."

http://www.boltart.net/acik-cagri-edebiyat-uzerinden-modern-turkiye’nin-sosyal-tarihi-icin-bir-okuma-listesi/

Katkıda bulunmak isteyenleri BoltArt'ı ziyaret etmeye davet ediyorum.

cüzzamlı melek dedi ki...

Söz gelimi Varlık Vergisi'nden, &-7 Eylül'den bahseden romanlar bu kategoriye girebilir mi?

varlık dergisi'ni keyifle okuyan var mıdır yahu?
samimi olun...
konuyla ilgisi yok kusura bakmayın.

Alper Yağcı dedi ki...

Tabi tabi, o dediğiniz kitaplar da olabilir neden olmasın... İLgilenenleri linkini verdiğim siteye bekliyor, katkıda bulunmaya davet ediyorum.

Ben lisede Varlık dergisi alıyordum bir ara. KBu edebiyat ne menem bir şeydir öğrenmek için kasıyordum o ara, keyifte ziyade bir tür eğitim söz konusuydu yani. Nitekim, oryantalizm ve oksidentalizm meselelerini ilk defa o dergiden öğrendiğimi hatırlarım.

Keşke Varlık dergisi alacağıma varlık vergisi alsaymışım, kaybolan iPod'umun yerine yenisini koyacak param olurdu şimdi.

cüzzamlı melek dedi ki...

alper heh anlamışın sen beni..
dergi diil ders kitabı mübarek. hay aklına sağlık...

cüzzamlı melek dedi ki...

Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü vesilesiyle tanışan bir grup arkadaşın, siyasi meselelere de değinmelerini bekliyoruz...
neticede, gençsiniz. geleceksiniz.

Alper Yağcı dedi ki...

Fikir alisverisiyle zenginlesen listemizin daha olgun hali (aciklamali versiyonuna http://www.boltartarsiv.net/acik-cagri-edebiyat-uzerinden-modern-turkiye%E2%80%99nin-sosyal-tarihi-icin-bir-okuma-listesi/ uzeriden erisilebilir):ÖNERİLEN YAPITLAR LİSTESİ

1900-1914:

• Yakup Kadri Karaosmanoğlu – Kiralık Konak, 1922

• Mithat Cemal Kuntay – Üç İstanbul, 1938

• Ömer Seyfettin – çeşitli öyküler

1914 – 1922:

• Yakup Kadri Karaosmanoğlu – Sodom ve Gomore, 1928; Yaban, 1932;

• Kemal Tahir – Yorgun Savaşçı, 1965

• Ahmet Hamdi Tanpınar – Sahnenin Dışındakiler, 1973 [tefrik: 1950]

1922-1945

• Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Ankara, 1934

• Memduh Şevket Esendal – Ayaşlı İle Kiracıları, 1934

• Sabahattin Ali – İçimizdeki Şeytan, 1940

• Nazım Hikmet – Memleketimden İnsan Manzaraları, [Türkiye’de yayımlanma:] 1966-67

• Kemal Tahir – Kurt Kanunu, 1969

• Orhan Pamuk – Cevdet Bey ve Oğulları, 1982

1945 – 1960

• Orhan Kemal – Bereketli Topraklar Üzerinde, 1954

• Yusuf Atılgan – Aylak Adam, 1959

• Ahmet Hamdi Tanpınar – Saatleri Ayarlama Enstitüsü, 1962

• Yaşar Kemal – Dağın Öte Yüzü (Ortadirek, 1963; Yer Demir Gök Bakır, 1965; Ölmez Otu 1968)

• Haldun Taner – çeşitli öyküler

• Aziz Nesin – çeşitli öyküler

1960-1980

• Sevgi Soysal – Yenişehirde Bir Öğle Vakti, 1973

• Oğuz Atay – Tutunamayanlar, 1973

• Yaşar Kemal – Akçasazın Ağaları (Demirciler Çarşısı Cinayeti, 1974; Yusufçuk Yusuf 1975)

• Adalet Ağaoğlu – Ölmeye Yatmak 1973; Bir Düğün Gecesi, 1979

• Ferit Edgü – O / Hakkari’de Bir Mevsim, 1979

• Orhan Pamuk – Kara Kitap, 1990

• Metin Kaçan – Ağır Roman, 1990

1980 – …

• Latife Tekin – Sevgili Arsız Ölüm, 1983; Berci Kirsten Çöp Masalları, 1984

• Tahsin Yücel – Peygamberin Son Beş Günü, 1992

• Mehmed Uzun – Roni mina evine, tari mina mirine, 1998 [Türkçe: “Aşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık”, 2006]

• Murat Uyurkulak – Tol, 2002

• Orhan Pamuk – Kar, 2002