5 Ekim 2011 Çarşamba

Etnik Bröton Dili ve Fransız Başkanlık Seçimleri

Sosyalist Parti'nin (SP) gelecek sene yapılacak başkanlık seçimlerinde destekleyeceği adayı belirleyecek parti içi seçime katılacak adaylardan ve aynı zamanda partinin Genel Başkanı olan Martine Aubry, velilerin kesin itiraz halleri dışında, Bröton dilinin zorunlu eğitimin parçası olmasını öneriyor.  

 

SP'nin parti içi seçimine az bir zaman kala, Bröton dili öğretiminden yana olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Aubry, sadece Bröton dilinin öğretilmesini desteklemiyor. Aynı zamanda diğer bölgesel dillerin de aktif olarak kullanıldığı yerlerde , Fransızca-yerel dil öğretimi şeklinde, zorunlu olarak öğretilmesi gerektiğini de düşünüyor. Martine Aubry'nin önerisi açık ve net: "bu öğretim, "velilerin açık itirazları haricinde," kural olacak.

Şu anda Lille Belediye Başkanlığı görevine devam eden Aubry'ye göre, bölgesel kimliğin altının çizilmesi anlamına gelen bu uygulama Cumhuriyet'in gücünü azaltmak bir yana artıracak. Bu sadece kültürel bir mesele de değil. "İnsan kendi toprağı üzerinde ve kendi kültürüyle yaşıyorken, Fransız Cumhuriyeti'ni savunmasının daha kolay olacağı kesin bir yargıdır. Ben tam da cumhuriyet idealini savunduğum için Fransa ve Fransızların kültürel farklılığını da savunuyorum." Aubry, bu söylemiyle, bölgesel dillerin gelişiminin ulusal birliği zedeleyeceği yolundaki görüşlere katılmadığını da açıkça göstermiş oluyor. Ona göre tam tersi geçerli. "Fransa'nın birliği tekdüzelikle mi sağlanmalı?" sorusunu yöneltiyor. 

Yeni bir bölgesel yetki alanı. Aubry'nin hedefi bu. Peki bunu gerçekleştirmeyi sağlayacak imkanlar? Aubry'nin bu konuda da bir önerisi var. Bölgesel dillerin öğretimini devlete bırakmanın faydasız kalabileceğini düşünerek, bölgelere konuya dair yeni bir yetki verilmesini öneriyor. "Açıkça, akademi rektörlerinin alacakları kararlar bu bölgesel politikayla örtüşmek, onunla ilgili olmak zorunda kalacak."  

Aubry'nin önerileri adem-i merkezileşmeye dair olan güçlü isteği yansıtıyor. Ve 2012 başkanlık seçimleri sonrasında Elize Sarayı'na yerleşirse, bölgelere daha fazla yetki verilmesini sağlayacak yeni adımların sözünü veriyor. 

Başkan aday adayının belirleneceği parti içi seçimlerin ilk turuna çok az bir zaman kala, Martine Aubry'nin aldığı bu tutumun altında elbette siyasi hesaplar da var. Anketlerin favori olarak gösterdiği aday olan, eski Genel Başkan, François Hollande'ın parti delegeleri arasında popüler olduğu bir bölgede, onunla rekabet edebilmek için Bröton seçmenlerine hitap ediyor. Aslına bakılırsa dil öğretimi meselesi, parti içi seçimlerde ortaya saçılan yegane "bölgesel" konu değil. Dün, Segolene Royal'den sonra Arnaud Montebourg da Nantes'ın kuzeyinde bulunan yeni Notre-Dame-des-Landes  havaalanı dosyasının "en başından" yeniden ele alınacağını açıkladı. 

Yazının orijinaline ulaşmak için: 

http://www.ouest-france.fr/region/bretagne_detail_-Langue-bretonne-Martine-Aubry-au-creneau-_8619-1996256_actu.Htm

SP parti içi seçimleri bu pazar günü gerçekleşecek. Favori aday eski SP Genel Başkanı François Hollande. Anketlere göre bu seçimler neticesinde parti kimi başkanlığa aday gösterirse  o seneye başkanlık seçimini kazanacak.

Hiç yorum yok: